Otwórz oddział firmy w Szydłowcu
Szydłowiec jest miastem o potencjale, który należy odpowiednio wykorzystać. Przemyślana strategia, wykorzystanie walorów miasta oraz wzięcie pod uwagę zalet prowadzenia działalności w mniejszym mieście może sprawić, że Szydłowiec stanie się doskonałą lokalizacją do otwarcia oddziału firmy.
Czy Szydłowiec ma potencjał?
Szydłowiec wydaje się być zbyt małym miastem, aby posiadać wystarczający potencjał do przyciągnięcia dużych inwestycji biznesowych. Jednakże możemy rozważyć kilka teoretycznych atutów, które mogą przemawiać za większą atrakcyjnością Szydłowca.
Jedną z nich może być bliskość PKP Skarżysko-Kamienna (jeden z większych towarowych węzłów kolejowych w kraju), będące siedzibą zakładu przewozów towarowych i zakładu taboru spółki PKP CARGO, oraz wspomniana wcześniej we wpisach modernizacja trasy S7.
Bliskość CARGO na trasie pomiędzy dwoma największymi miastami w Polsce, łączącej południową Polską z portami nad Bałtykiem, to duży potencjał do wykorzystania. Być może zabrzmi to surrealistycznie, ale dlaczego nie spojrzeć na to w perspektywie średnio/długoterminowej i jeśli planowane inwestycje chińskie miałyby pojawić się w Polsce (jako centrum logistycznym na całą Europę), kto wie, czy taka strategia nie mogłaby zaowocować w przyszłości.
Co z zagranicznymi inwestycjami?
W 2016 roku Państwo Środka zainwestowało w naszym kraju więcej niż przez ostatnie 15 lat. Póki co, nie wiadomo dokładnie, jakie chińskie inwestycje są zaplanowane na obecny rok ani gdzie mają być zlokalizowane. Prawdopodobną opcją są jednak Specjalne Strefy Ekonomiczne, w których znajduje się część miast i gmin z Ziemi Odrowążów, np. SSE Starachowice (Końskie, Stąporków, Kielce, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Szydłowiec, Mniszków), Tarnobrzeska SSE (Radom) czy Łódzka SSE (Paradyż).
Wśród korzyści z prowadzenia działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych znajduje się przede wszystkim możliwość zwolnienia od podatków takich jak PIT, CIT czy podatku od nieruchomości. SSE to doskonały sposób na realizację inwestycji oraz utworzenie nowych miejsc pracy.
Bliskość Radomia i Kielc – szansa czy zagrożenie?
Kolejnym plusem powinna być bliskość lotniska w Radomiu, które niestety na chwilę obecną oferuje niewiele połączeń. Jednakże, gdyby udało się pozyskać większą ilość przewoźników i interesujące kierunki docelowe, byłby to również dodatkowy argument dla pozyskania dużego biznesu (jednak wiązałoby się to z ogromną inwestycją w rozbudowę lotniska).
W przypadku Radomia, bliskość Warszawy wpłynęła bardzo negatywnie na rozwój tego miasta. Mamy tu na uwadze utratę pozycji stolicy województwa po zmianach administracyjnych, co wpłynęło m.in. na ilość środków unijnych. Jednakże znacznie większym problemem jest drenaż wykwalifikowanej siły roboczej do zbyt blisko usytuowanej od Radomia metropolii.
Pytanie czy można odnieść powyższe zjawisko również do Szydłowca. Czy bliskość Radomia i Kielce, o wiele większych ośrodków miejskich, które potencjalnie mogą ‚wyciągać’ najbardziej wykwalifikowanych pracowników z obszaru powiatu szydłowieckiego. Stąd wszelkie inicjatywy będą również musiały zmierzyć się z problemem drenażu najlepszych specjalistów do większych ośrodków miejskich?
A może jednak przekuć ten problem na pozytyw i właśnie do Szydłowca będzie można ściągnąć wykwalifikowanych pracowników z Radomia i Kielc? Przecież mówimy o krótkim dystansie, który może rekompensować dobrze płatne stanowisko pracy.
Dodatkowe korzyści dla biznesu
Nie oznacza to jednak, że posiadanie oddziału firmy w mniejszym mieście nie niesie za sobą innych korzyści. Pierwsza z nich to niższe koszty – w małych miejscowościach można znaleźć tańsze lokale do wynajęcia. Niższe są również koszty zakupu nieruchomości oraz podatki.
Sporym argumentem przemawiającym za otworzeniem oddziału w małym mieście powinna być przychylność władz samorządowych – W Szydłowcu pomoc przy formalnościach prawno-administracyjnych oferują pracownicy Urzędu Miejskiego. Ponadto, można skorzystać ze zwolnienia od podatku od nieruchomości. Kolejną zaletą jest mniejsza konkurencja wynikająca z mniejszej ilości przedsiębiorstw.
Jak widać, Szydłowiec to miasto, które stwarza szanse na rozwój biznesu. Należy jednak odpowiednio wykorzystać potencjał okolicy i umiejętnie wykorzystać możliwości, jakie daje prowadzenie działalności w mniejszym mieście.
Współpraca: Sylwia Janisz
Bartosz Kaluga
marketing lokalny i międzynarodowy
Co-Founder and CEO www.sintraconsulting.pl
eCommerce and Corporate Portals Development (Magento, Liferay, Sharepoint, Web Marketing)
Latest posts by Bartosz Kaluga (see all)
- Jaka platforma ecommerce jest warta uwagi? - 24 października 2022
- Massive Marketing o marketingu miejsc w raporcie Interaktywnie.com - 30 maja 2018
- Rowerem po Ziemi Szydłowieckiej - 3 lutego 2018