Nowy blog Massive Marketing – aspekty marketingu lokalnego

Zapraszam do nowego bloga, w którym będziemy poruszać tematykę szeroko rozumianego marketingu internetowego. Postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom podstawowe kwestie związane z marketingiem w Internecie, jak również zaawansowane tajniki, które pozwolą w pełni wykorzystać ten kanał do efektywnej promocji i zwiększenia sprzedaży zarówno na rynku lokalnym, krajowym jak i zagranicznym.

Dla wielu firm Internet już dawno stał się pełnowartościowym medium reklamowym. Medium to stało się niezwykle istotnym kanałem dotarcia do konsumentów i zwrócenia ich uwagi, celem zwiększenie rozpoznawalności marki czy też zwiększenia sprzedaży swoich towarów i usług. Internet zagościł na dobre w media planach wielu największych firm w Polsce. Kanał internetowy, szczególnie social media, zostały również umiejętnie wykorzystane do kreowania opinii podczas ostatnich wyborów prezydenckich.

Niestety kanał ten w znikomym stopniu wykorzystywany jest przez mniejsze podmioty gospodarcze. Szczególnie widoczne jest to w Polsce na obszarach wiejskich, mniejszych miastach oraz w regionach m.in. z dużą stopą bezrobocia. Wynika to z kilku czynników, m.in. niewiedzy o korzyściach jakie może przynieść prowadzenie działań kanałem internetowym, nieznajomość narzędzie marketingowych w Internecie, a także brak lokalnych inicjatyw, które mogłyby zachęcić mieszkańców do wykorzystania w pełni potencjału Internetu.

Bariery w rozwoju marketingu internetowego na lokalnym rynku

Niewiele jest osób, które nadal wychodzą z założenia, że samo posiadanie własnej strony internetowej zacznie przynosić dodatkowy dochód. Wiele osób świadomych jest tego, że należy jej istnienie ‚nagłaśniać‚, czyli przeznaczać środki na marketing. W swojej historii Internet wykształcił własne formy reklamowe z których, może skorzystać zarówno mały przedsiębiorca jak i wielkie korporacje.

Jednak na lokalnym rynku, w mniejszych aglomeracjach miejskich lub gminnych przeważa opinia, że kanał ten nie będzie w stanie zwiększyć sprzedaży usług czy produktów. Nadal wiele obszar działania kieruje tylko na najbliższy lokalny rynek. Przykładowo jeśli mamy zakład fryzjerski czy mechanika samochodowego w miejscowości do 15 000 mieszkańców, właściciele zakładają, że większą część mieszkańców zna wszystkie zakłady, tym samym strona internetowa nie jest im potrzebna do zwiększenie zysku z działalności, szczególnie Ci którzy mają stałych i zaufanych klientów.

Dodatkowa promocja kanałem internetowym, np. w wyszukiwarce internetowej, również nie spełni swoich oczekiwań. Przykładowo w Szydłowcu nikt nie będzie wpisywał hasła ‚fryzjer szydłowiec‚, bo albo sam wie gdzie znajdzie swojego ulubionego fryzjera, lub spyta szybciej o radę swojego znajomego. Promocja na lokalnych portalach też nie przyniesie dodatkowych efektów, zakładając, że poszczególny zakład i tak ma pełne obłożenie zamówień. Do tego dochodzi docelowa grupa klientów i przykładowo w powiecie szydłowieckim nadal nie wiele osób aktywnie korzysta z Internetu, szczególnie mowa tu o starszym pokoleniu mieszkańców.

Jednakże inwestycja w kanał internetowy jest dla wielu firm nadal potencjalnym zyskiem, jeśli weźmiemy pod uwagę dynamikę wzrostu marketingu internetowego, a także coraz większą penetrację Internetu na obszarach wiejskich. Istnieje wiele możliwości promocji, zwiększenia sprzedaży, nawet dla takich firm jak zakłada fryzjerski, czy mechanik samochodowy jeśli umiejętnie dobierzemy odpowiednie środki marketingowe oraz zastosujemy przemyślane promocje.

Brak kultury marketingowej i konkurencyjności

W powszechnej opinii kanał internetowy jest relatywnie tani w porównaniu do działań marketingowych prowadzonych offline. Oczywiście wszystko zależy od skali działania. Duże kampanie reklamowe w Internecie liczone są na setki tysiące złotych, a nawet miliony. Na zachodzie marketing internetowy już przewyższył wydatki na reklamę w telewizji. Wydatki na reklamę kanałem internetowym wzrastają, rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, a więc koszty reklamy również.

Niemniej jednak marketing w Internecie można zacząć od całkiem niewielkich wydatków. Co więcej działania te można prowadzić w większości samodzielnie.

Właśnie dlatego powstał ten blog, który w dużej mierze będzie ukierunkowany na lokalny rynek w kraju i małe działalności gospodarcze, podpowiemy jak zacząć podstawowe działania i zmierzać w kierunku coraz bardziej zaawansowanego marketingu internetowego, który pozwoli zdobywać klientów poza regionem zamieszkania, w całym kraju, a nawet poza jego granicami.

Od czego zacząć?

  1. Zacznij od strony internetowej lub sklepu internetowego w zależności od prowadzonej działalności. Własna strona internetowa to w tej chwili najważniejsze i podstawowe źródło informacji o Twoje działalności. Niejednokrotnie jest to ‚pierwsze wrażenie’ o Twojej firmie i bezpośrednie źródło oficjalnych informacji o Twoim przedsiębiorstwie.
  2. Następnie promuj swoją działalność poprzez lokalne media internetowe oraz tradycyjne dzienniki. Pamiętaj również o wykorzystaniu kanału social media. Istotne są również lokalne katalogi firm jak Firmy Odrowąż 24, gdzie dodając swoją firmę docierasz bezpośredni do grupy docelowej z określonego regionu.
  3. Kolejne ważne rzeczy to optymalizacja strony pod słowa kluczowe związane z Twoją działalnością, a także płatne kampanie w Google AdWords czy poprzez Facebook.
  4. Oraz dalsze spectrum działań promocyjnych w Internecie, o których opowiemy w kolejnych wpisach. Kanał marketingu internetowego stale wzrasta, tak jak budżety marketingowe firm właśnie na ten kanał promocji. Zapraszamy do stałej obserwacji naszego bloga, aby być na bieżąco z najbardziej aktualnymi trendami w marketingu.

Bartosz Kaluga

Właściciel www.massivemarketing.pl
marketing lokalny i międzynarodowy

Co-Founder and CEO www.sintraconsulting.pl
eCommerce and Corporate Portals Development (Magento, Liferay, Sharepoint, Web Marketing)
Bartosz Kaluga

Comments

comments